Plánovanie svadobného dňa

Plánovanie svadobného dňa?

Netušil som, že budem niekedy písať články o svadbách. Počas desiatich rokov pôsobenia vo svete svadobnej hudby som však mal možnosť stretnúť sa s nespočetným množstvom nezabudnuteľných, originálnych, ale aj neprekvapivo nudných ba až gýčových svadieb. Práve profesná skúsenosť je dôvodom, že k tejto téme mám čo povedať a ak si moje slová prečíta aspoň zopár ľudí ktorým pri organizácii ich veľkého dňa pomôžu, bude to pre mňa zadosťučinením. Ak si zoberiete čo i len jednu vec z tohto článku, nečítali ste ho zbytočne.

Každý má svoj štýl

Tu platí, že koncept treba voliť veľmi dôsledne a opatrne, totiž štýl sa môže páčiť Vám – mladomanželom, ale nemusí ladiť ostatným hosťom, ktorí by zvolili opak. Preto je dobré zamyslieť sa nad skladbou hostí a vhodne kombinovať s ohľadom na svoju rodinu a priateľov. Je dobré vyjsť zo stereotypu – urobte niečo iné ako je zvykom, alebo aspoň skúste obohatiť program, miesto, kde sa bude hostina nachádzať, prípadne navrhnite hosťom také aktivity, ktoré ich pohltia pozornosťou a budú ešte dlhé roky spomínať na to ako im bolo skvelo.

Spojte priestor s hudbou, jedlom a atmosférou

Svadba na zámku si žiada sláčikové trio na spríjemnenie atmosféry, romantickú výzdobu, jedálniček s divinou a program spojený napríklad s prehliadkou nejakej zaujímavej časti zámku/kaštieľa. Leto priam láka spojiť svadbu v exteriéri s tónmi saxofónou na podkladovú hudbu a Dj-om na tanečnú zábavu. Prípadne skúste penzión vo vinárskej oblasti so živou kapelou a Dj-om – je to jedno z najlepších spojení hudobnej produkcie na svadbu, pretože hostia dostanú nečakane bohatú dávku muziky. Vy vzbudíte ich pocity, ktoré sa spoja s eufóriou z prostredia a máte zaručene spokojných hostí.

Spojenie modernej a tradičnej svadby?

Od tradičnej folklórnej alebo ľudovej/ dychovej hudby – stačí zopár piesní, cez Evergreeny Českej a Slovenskej tvorby, Oldies 70-tych až 90-tych rokov, cez Rock&Roll, Latino až po RnB a aktuall Disco / House.

Každý správny DJ komunikuje s ľudmi na parkete. Možno to tak niekedy nevyzerá, lebo je zahľadený do svojich playlistov a veľmi zodpovedne hľadá ďalší skvelý song, no verte či nie – jedným okom stále sleduje čo sa deje na parkete. Reakciu na každú jednu skladbu, ktorú pustí von. Je čo robiť celú noc ak to myslí Dj zodpovedne s hraním.


Nielen o hudbe

Chcel by som sa prihovoriť aj tým, ktorí automaticky bazírujú na argumente, že vždy existuje aj lacnejší Dj. „ Vyberieme lacnejšiu hudbu a to čo ušetríme – môžeme dať do výzdoby. Alebo objednáme ešte o pár krabíc zákuskov navyše.“ Áno dá sa ušetriť a zvoliť aj lacnejšiu verziu Dj-a. Veď – ak zahral dobre na svadbe Vašej kamarátky, musí zahrať dobre aj teraz, nie je tak? S hrôzou však niektorí mladomanželia spomínajú na to, že urobili presne túto chybu. A prečo? Pretože tá istá skladba hostí, ktorá bola na svadbe Vašej kamarátky už nie je na Vašej svadbe – Dj bol pripravený len na nich a teraz nevie trafiť, čo by sa hodilo, pretože obecenstvo je úplne odlišné. Hostia chcú počuť Deana Martina, Charlesa Raya, Bennyho Goodmana alebo Davida Bowieho,… Ale tí predtým chceli Senzus a Mašinku, či Vondráčkovú. Tak čo sa pokazilo? Bohužiaľ, čas sa vrátiť nedá a častokrát ostanú len nepríjemné spomienky, hoci by to malo byť presne naopak.

Myslím si že je na svete veľmi veľa kvalitnej hudby. Ak napríklad obľubujeme československú tvorbu, máme tu esá, ktoré boli pri tvorbe všetkých dnešných nepodarených megasuper dlhých mixov. Ak chceme vyslovene párty hudbu – máme jej kopec. Neexistuje zlá hudba, len zlý výber.

Prečítajte si zopár postrehov blogerky Zuzany Malinikovej 

Čítať viac >


Základ vydarenej svadby?

HUDBA A JEDLO

Môžem len súhlasiť. Samozrejme, že sú dôležité priestory, výzdoba, dobrý fotograf, či kamera. Ale ešte viac sú dôležití hostia, ktorých pozývate. Áno, nastávajú aj situácie, že Dj sa môže snažiť akokoľvek, ak nefunguje komunikácia a skôr ju strieda nechuť k tancu a zábave, tak párty stagnuje. Na uvoľnenie a dotvorenie atmosféry je veľmi dôležité aj svetlo, ktoré dodá atmosfére bohatosť, spolu s jemným plazivým dymom, ktoré je potrebný pre svetlo, videoprojekcia, ktorá dá vydýchnuť vytancovaným nohám a zároveň pobaví hostí vtipným videom.

 


Ak by sme vytvorili vzorec:

  koľko sme minuli penazí na jedlo, pitie, priestor, výzdobu, dopravu, ubytovanie

  a koľko na hudbu, vydelili by sme to emóciami a pocitom štastia – nastala by nerovnováha.


Moderovanie patrí ku svadbe

Ak je Dj ticho, alebo povie dve slová za večer, odporúča sa výber určite moderátora alebo výrečného starejšieho.

Ani veľa ani málo. Takto by som zaradil sám seba do moderátorskej triedy. Sú veci, ktoré treba odprezentovať, povedať hosťom čo sa deje, čo nasleduje a ako bude prebiehať nasledujúci program.

Prirodzene, počas hostiny máme aj pauzy, platí však, že nikdy nemôže byť ticho. Podmazová hudba je rovnako dôležitá a dovolím si tvrdiť že jej výber určuje a dotvára celkový dojem. Pri večeri začíname jazzom, inštrumentálnou hudbou, prípadne akustickými covermi, skladbami pohodovej chillout hudby, prípadne podľa želania

Pri svadbách sa zvyknú robiť súťaže, či už manželský kvíz, alebo svadobný milionár, prípadne staršie metlové/stoličkové/klobúkové tance, svadobný koč a podobne. Moderovanie súťaží máme v ponuke, stačí ak sa dopredu dohodneme na priebehu a urobíme scenár na mieru, pre Vás.

V prípade akýchkoľvek otázok radi odpovieme na Vaše požiadavky alebo podnety. Tešíme sa na spoluprácu a ešte viac na to, že ste si vybrali práve nás. Urobíme pre to maximum, aby hostia boli spokojný.

Autor: Matúš V.

REFERENCIE